Istopolni brak u Vermontu
From Wikipedia, the free encyclopedia
Remove ads
Vermont je prva američka država koja je počela da priznaje građanske zajednice, jula, 2000. godine i prva država koja je donela zakon o istopolnim brakovima putem poslaničkog glasanja, a ne putem presude suda[1]. Zakon o istopolnim brakovima je donet 7. aprila, 2009. godine, a stupio je na snagu 1. septembra, 2009.[2][3] Od trenutka stupanja na snagu ovog zakona, zakon o građanskim zajednicama prestaje da važi i više istopolni parovi više neće moći da sklapaju takve zajednice. Parovi koji su ranije sklopili građanske zajednice zadržavaju svoj status, ali će imati opciju da sklope brak.
Donošenje zakona o istopolnim brakovima u Vermontu je jedan korak u nizu sličnih događaja u Novoj Engleskoj (videti: Istopolni brakovi u Novoj Engleskoj.)
Remove ads
Istorija – građanska zajednica
Vrhovni sud Vermonta je 20. decembra, 1999. doneo presudu u slučaju Baker v. Vermont da istopolni parovi "imaju prava po Poglavlju I, članu 7 Ustava Vermonta da dobiju iste povlastice i zaštitu koju zakon Vermonta obezbeđuje venčanim parovima različitog pola". Sud nije doneo odluku o tome da li Vermont treba da počne da izdaje venčane listove istopolnim parovima, ali je predložio da bi zakonodavstvo moglo da uvede paralelnu shemu priznavanja istopolnih parova sa omogućavanjem jednakih povlastica i zaštite kao onu koju imaju venčani parovi. Nakon nategnute debate, zakonodavno telo je odlučilo da posluša sudsku preporuku i donet je zakon H.B.847, koji je potpisan 26. aprila, 2000.[4] Zakon je stupio na snagu 1. jula, 2000. čime je Vermont postao druga država u SAD koja je zakonski priznavala istopolne parove (nakon Kalifornije), odnosno prva koja je omogućila priznavanje građanske zajednice sa istim pravima i obavezama koja su data brakom.
Građanske zajednice u Vermontu su hvaljene od jednog dela javnosti kao dobar kompromis koji daje pravno priznavanje istopolnim parovima, a istovremeno ograničava brak na partnere različitih polova. Mnogi LGBT aktivisti i aktivistkinje su smatrali/e da je ovaj zakon samo prvi korak u veće priznavanje prava LGBT osoba. Neki su, međutim, bili veoma kritični prema zakonu, povlačeći paralelu sa politikom "odvojeni ali jednaki" kojom se opravdavala segregacija u američkim školama i koja je odbačena od strane Američkog vrhovnog suda.
Remove ads
Brak
Predlog zakona o istopolnim brakovima - H275 - je predstavljen 9. februara, 2007. godine.[5]. Jula 2007. najavljeno je formiranje odbora koji treba da ispita pitanja u vezi sa istopolnim brakovima. Odbor je podneo izveštaj aprila 2008. godine, ali nije dao nikakve preporuke[6]. Predlog zakona o istopolnim parovima je podnesen 6. februara, 2009. godine[7].
Pravni odbor Senata je 20. marta, 2009. jednoglasno dao preporuke o implementaciji istopolnih brakova[8] i zakon je izglasan u Senatu sa 26-4 glasova, 23. marta[9]. Guverner Jim Douglas je javno saopštio svoje namere da stavi veto na zakon 25. marta[10].
Pravi odbor donjeg doma parlamenta Vermonta je 1. aprila, 2009. godine doneo nekoliko amandamana i usvojio predlog sa 8-2 glasova[11]. Dom predstavnika je usvojio zakon 3. aprila sa 95-52 glasova[11], 5 glasova manje od većine potrebne da onemogući veto.
Senat je 6. aprila odobrio amandmane i poslao zakon guverneru, koji je odmah stavio veto[12].
Konačno, Senat je 7. aprila, 2009. godine nadglasao veto sa 23-5 glasova, što je isto uradio i Dom predstavnika sa 100-49 glasova. Ovo je značilo da je guvernerski veto nadglasan prvi put posle 1990. godine u Vermontu[13]. Zakon je stupio na snagu 1. septembra, 2009. godine.
Remove ads
Ekonomski uticaj
Opširna studija koju je uradio UCLA marta 2009. godine pokazala je da će proširenje važenja braka na istopolne parove imati pozitivne efekte na ekonomiju Vermonta sa dodatnih 30.6 miliona dolara u periodu od 3 godine u okviru različitih poslova, što će generisati poreski priliv novca od 3.3 miliona dolara i stvoriti oko 700 novih poslova[14].
Povezano
- Istopolni brak u SAD
- Istopolne zajednice u SAD
Reference
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Remove ads