Letnie Igrzyska Olimpijskie 2000
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
XXVII Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXVII Olimpiady) odbyły się w 2000 roku w Sydney, w Australii.
IO 1996 | |||
---|---|---|---|
Stolica igrzysk | |||
Liczba ekip |
199 | ||
Liczba sportowców |
ok. 10 651 | ||
Liczba konkurencji |
300 w 31 dyscyplinach | ||
Otwarcie |
15 września 2000 | ||
Oficjalne otwarcie |
William Deane (Gubernator Generalny Australii) | ||
Zamknięcie |
1 października 2000 | ||
Przysięga olimpijska |
Rechelle Hawkes (sportowcy) | ||
Znicz olimpijski | |||
Stadion | |||
|
Sydney zostało wybrane do tej roli 24 września 1993, kiedy to okazało się lepszym kandydatem od Pekinu, Berlina, Stambułu i Manchesteru[1]. W lipcu 1991 chęć organizacji igrzysk wyraził również Mediolan[2], ale w marcu 1993 wycofał swoją kandydaturę[3].
W igrzyskach wzięli udział przedstawiciele 199 państw, a cała impreza odbywała się w dniach 15 września – 1 października.
Prezydent MKOl Juan Antonio Samaranch triumfalnie oznajmił, że XXVII igrzyska były najwspanialszymi w historii imprezy, a potwierdzeniem tych słów miały być kolejne rekordy organizacyjne – rekordowa liczba krajów uczestniczących, sportowców, dyscyplin oraz konkurencji. Medale zdobyli reprezentanci 80 krajów.
W Sydney po raz pierwszy przeprowadzono rywalizację w taekwondo, triatlonie, w skokach synchronicznych do wody, a także po raz pierwszy wśród kobiet: w pięcioboju nowoczesnym, podnoszeniu ciężarów oraz w konkurencjach trampoliny (gimnastyka sportowa) i skoku o tyczce oraz rzucie młotem (lekkoatletyka). W australijskich igrzyskach zawodnicy 48-krotnie poprawiali lub wyrównywali rekordy świata.
Dziel się duchem i miej odwagę marzyć (ang. Share The Spirit and Dare to Dream)
Obiekty wchodzące w skład Sydney Olimpic Park
- Stadium Australia – główna arena igrzysk, lekkoatletyka, piłka nożna (finał)
- Sydney International Aquatic Centre – skoki do wody, pływanie, pływanie synchroniczne, piłka wodna
- State Sports Centre – taekwondo, tenis stołowy
- NSW Tennis Centre – tenis ziemny
- Sydney Olympic Park Hockey Centre – hokej na trawie
- The Dome and Exhibition Complex – badminton, gimnastyka, koszykówka, siatkówka, pięciobój nowoczesny, piłka ręczna,
- Sydney SuperDome – gimnastyka artystyczna, skoki na trampolinie, koszykówka
- Sydney Baseball Stadium – baseball, pięciobój nowoczesny
- Sydney International Archery Park – łucznictwo
Obiekty znajdujące się w Sydney
- Sydney Convention and Exhibition Centre – boks, judo, szermierka, zapasy
- Sydney Entertainment Centre – siatkówka
- Dunc Gray Velodrome – kolarstwo torowe
- Sydney International Shooting Centre – strzelectwo
- Sydney International Equestrian Centre – jeździectwo
- Sydney International Regatta Centre – wioślarstwo, kajakarstwo
- Blacktown Olympic Centre – baseball, softball
- Mountain Bike Course, Fairfield City Farm – kolarstwo górskie
- Ryde Aquatic Leisure Centre – piłka wodna
- Penrith Whitewater Stadium – kajakarstwo górskie
- Bondi Beach – siatkówka plażowa
- Sydney Football Stadium – piłka nożna
- Woollahra Sailing Club – żeglarstwo
Obiekty znajdujące się poza Sydney
- Canberra Stadium – piłka nożna
- Hindmarsh Stadium – piłka nożna
- Melbourne Cricket Ground – piłka nożna
- Brisbane Cricket Ground – piłka nożna
Złote
- Robert Korzeniowski – chód na 20 km
- Robert Korzeniowski – chód na 50 km
- Renata Mauer-Różańska – strzelectwo
- Kamila Skolimowska – rzut młotem
- Szymon Ziółkowski – rzut młotem
- Tomasz Kucharski, Robert Sycz – wioślarstwo
Srebrne
- Szymon Kołecki – podnoszenie ciężarów
- Agata Wróbel – podnoszenie ciężarów
- Paweł Baraszkiewicz, Daniel Jędraszko – kajakarstwo
- Krzysztof Kołomański, Michał Staniszewski – kajakarstwo górskie
- Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka, Barbara Wolnicka – szermierka
Brązowe
- Leszek Blanik – gimnastyka
- Aneta Pastuszka, Beata Sokołowska-Kulesza – kajakarstwo
- Dariusz Białkowski, Grzegorz Kotowicz, Adam Seroczyński, Marek Witkowski – kajakarstwo
W Sydney medale zdobyli zawodnicy z 80 krajów.
Klasyfikacja medalowa | |||||
Lp. | Państwo | złoto | srebro | brąz | razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | 36 | 24 | 32 | 92 |
2 | Rosja | 32 | 28 | 28 | 88 |
3 | Chiny | 28 | 16 | 14 | 58 |
4 | Australia | 16 | 25 | 17 | 58 |
5 | Niemcy | 13 | 17 | 26 | 56 |
6 | Francja | 13 | 14 | 11 | 38 |
7 | Włochy | 13 | 8 | 13 | 34 |
8 | Holandia | 12 | 9 | 4 | 25 |
9 | Kuba | 11 | 11 | 7 | 29 |
10 | Wielka Brytania | 11 | 10 | 7 | 28 |
... | ... | ... | ... | ... | ... |
14 | Polska | 6 | 5 | 3 | 14 |
Zobacz pełną klasyfikację medalową |