Reprezentacja Niemiec w skokach narciarskich
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
Reprezentacja Niemiec w skokach narciarskich – grupa skoczków narciarskich wybrana do reprezentowania Niemiec w międzynarodowych zawodach przez Niemiecki Związek Narciarski (Deutsche Skiverband).
Ten artykuł dotyczy reprezentacji RFN w latach 1949-90 i Niemiec po 1990. Zobacz też: hasło o reprezentacji NRD z lat 49-90. |
Związek | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Trener |
Stefan Horngacher od 2019 | ||||||
Skrót FIS |
GER | ||||||
Zawodnicy | |||||||
Najwięcej zdobytych PŚ |
Martin Schmitt – 2 (1998/99, 1999/00) | ||||||
Najwięcej wygranych zawodów PŚ | |||||||
Medale | |||||||
Igrzyska olimpijskie | |||||||
| |||||||
Mistrzostwa świata | |||||||
| |||||||
Mistrzostwa świata w lotach | |||||||
|
W latach 1949-1990 istniały osobne reprezentacje Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Po zjednoczeniu Niemiec zawodnicy z NRD zostali włączeni do kadry RFN.
Trenerami głównymi męskiej i kobiecej kadry pozostali odpowiednio Stefan Horngacher i Maximilian Mechler, a posadę szkoleniowca męskiej grupy Ib objął Ronny Hornschuh. Utworzono po 4 grupy szkoleniowe, w których znalazło się 42 zawodników i 24 zawodniczki[1][2].
Mężczyźni
Grupa Ia
Grupa Ib
Grupa IIa
- Lasse Deimel
- Jannik Faißt
- Julian Fussi
- Janne Holz
- Otto Maus
- Alex Reiter
- Adrian Tittel
Grupa IIb
16 zawodników
Kobiety
Grupa Ia
Grupa Ib
Grupa IIa
- Lia Böhme
- Joanna Eberle
- Sina Kiechle
- Julina Kreibich
- Klara Lebelt
- Anna-Fay Scharfenberg
Grupa IIb
8 zawodniczek
Trenerami głównymi pozostali Stefan Horngacher w kadrze męskiej i Maximilian Mechler w kobiecej. Utworzono po 4 grupy szkoleniowe[3].
Mężczyźni
Grupa Ia
Grupa Ib
Grup IIa
Grupa IIb
16 zawodników
Kobiety
Grupa Ia
Grupa Ib
- Pia Lilian Kübler
- Josephin Laue
- Agnes Reisch
- Juliane Seyfarth
- Maike Tyralla
Grupa IIa
- Lia Böhme
- Christina Feicht
- Michelle Göbel
- Sina Kiechle
- Julina Kreibich
- Klara Lebelt
- Anna-Fay Scharfenberg
Grupa IIb
9 zawodniczek
Trenerem głównym męskiej reprezentacji Niemiec pozostał Stefan Horngacher, a stanowisko to w reprezentacji kobiecej objął Maximilian Mechler. Utworzono po 4 kadry męskie i kobiece, w których znalazło się łącznie 41 zawodników i 19 zawodniczek[4].
Mężczyźni
Grupa 1a
Grupa 1b
Grupa 2a
Kadra 2b
15 zawodników
Kobiety
Grupa 1a
Grupa 1b
Grupa 2a
Grupa 2b
7 zawodniczek
Utworzono po 4 kadry męskie i kobiece[5].
Mężczyźni
Grupa 1a
Grupa 1b
Grupa 2a
- Finn Braun
- Tom Gerisch
- Justus Grundmann
- Claudio Haas
- Tim Hettich
- Simon Spiewok
Grupa 2b
15 zawodników
Wsparcie
Kobiety
Grupa 1a
Grupa 1b
Grupa 2a
- Alina Ihle
- Anna Jäkle
- Lilly Kübler
- Josephin Laue
Grupa 2b
22 zawodniczki
Po 11 sezonach pracę na stanowisku głównego szkoleniowca reprezentacji Niemiec mężczyzn zakończył Werner Schuster[6][7].
Mężczyźni
Sztab trenerski
- Trener główny: Stefan Horngacher
- Asystenci: Bernhard Metzler, Christian Heim, Jens Deimel
Grupa 1a
Grupa 1b
Grupa 2a
- Finn Braun
- Tom Gerisch
- Luca Geyer
- Justus Grundmann
- Claudio Haas
- Tim Hettich
- Eric Hoyer
- Quirin Modricker
- Simon Spiewok
Grupa 2b
20 zawodników
Wsparcie
- Julian Hahn
- Marinus Kraus
- Sebastian Rombach
- Fabian Seidl
- Adrian Sell
- Andreas Wank
- Cedrik Weigel
Kobiety
Sztab trenerski
- Trener główny: Andreas Bauer
- Asystenci: Christian Bruder, Peter Leiner
Grupa 1a
Grupa 1b
Grupa 2a
- Selina Freitag
- Maria Gerboth
- Alina Ihle
- Anna Jäkle
- Arantxa Lancho
- Josephin Laue
- Sophia Maurus
- Jenny Nowak
Grupa 2b
13 zawodniczek
Wsparcie
W kadrze na sezon 2018/2019 znalazło się 47 mężczyzn w 4 grupach szkoleniowych oraz 30 kobiet, również w 4 grupach szkoleniowych[8].
Mężczyźni
Sztab trenerski
- Trener główny: Werner Schuster
- Asystenci: Jens Deimel, Roar Ljøkelsøy, Christian Winkler
Grupa 1a
Grupa 1b
Grupa 2a
- Tom Gerisch
- Max Goller
- Claudio Haas
- Niclas Heumann
- Kilian Märkl
- Quirin Modricker
- Philipp Raimund
- Justin Weigel
- Lennart Weigel
Grupa 2b
20 zawodników
Kobiety
Sztab trenerski
- Trener główny: Andreas Bauer
- Asystenci: Christian Bruder, Peter Leiner
Grupa 1a
Grupa 1b
Grupa 2a
- Selina Freitag
- Henriette Kraus
- Arantxa Lancho
- Sophia Maurus
- Jenny Nowak
- Agnes Reisch
Grupa 2b
15 zawodniczek
W reprezentacji Niemiec na sezon olimpijski znalazło się 7 kadr w 5 grupach szkoleniowych u mężczyzn (razem 50 skoczków) oraz 4 kadry w 4 grupach szkoleniowych wśród kobiet (razem 33 skoczkinie). Trenerem kadry mężczyzn nadal będzie Werner Schuster a jego asystentem Roar Ljøkelsøy[9].
Mężczyźni
Grupa 1a
- Markus Eisenbichler (kadra A)
- Andreas Wellinger (A)
- Richard Freitag (B)
- Severin Freund (B)
- Karl Geiger (B)
- Stephan Leyhe (B)
- David Siegel (B)
Grupa 1b
- Moritz Baer (B)
- Tim Fuchs (B)
- Julian Hahn (B)
- Martin Hamann (B)
- Felix Hoffmann (B)
- Marinus Kraus (B)
- Johannes Schubert (B)
- Andreas Wank (B)
- Constantin Schmid (C)
Grupa 2a
- Kilian Märkl (B)
- Jakob Kosak (C)
- Justin Lisso (C)
- Philipp Raimund (C)
- Luca Roth (C)
- Adrian Sell (C)
- Jonathan Siegel (C)
- Cedrik Weigel (C)
- Lennart Weigel (C)
Grupa 2b
- Finn Braun (D/C)
- Nick Dittrich (D/C)
- Leif Fricke (D/C)
- Aeneas Frisch (D/C)
- Erik Fuchs (D/C)
- Luca Geyer (D/C)
- Tom Gerisch (D/C)
- Justus Grundmann (D/C)
- Claudio Haas (D/C)
- Eric Hoyer (D/C)
- Frederick Jaeger (D/C)
- Kevin Kern (D/C)
- Paul Kinder (D/C)
- Quirin Modricker (D/C)
- Philipp Nickel (D/C)
- Emmanuel Schmid (D/C)
- Fabian Schmidt (D/C)
- Simon Spiewok (D/C)
- Simon Steinbeißer (D/C)
Skoczkowie objęci pomocą DSV
- Dominik Mayländer (B2)
- Pius Paschke (B2)
- Fabian Seidl (B2)
- Paul Winter (B2)
- Max Schaale (C2)
- Sebastian Rombach (D2)
Kobiety
Grupa 1a
- Katharina Althaus (A)
- Carina Vogt (A)
- Svenja Würth (A)
- Anna Rupprecht (B)
Grupa 1b
- Ulrike Gräßler (B)
- Juliane Seyfarth (B)
- Ramona Straub (B)
- Gianina Ernst (C)
- Luisa Görlich (C)
- Pauline Heßler (C)
- Agnes Reisch (C)
Grupa 2a
- Sophia Görlich (C)
- Henriette Kraus (C)
- Arantxa Lancho (C)
- Selina Freitag (C)
Grupa szkoleniowa 2b
- Anni Bartl (D/C)
- Emily Franke (D/C)
- Maria Gerboth (D/C)
- Leonie Glas (D/C)
- Michelle Goebel (D/C)
- Emilia Görlich (D/C)
- Cindy Haasch (D/C)
- Alina Ihle (D/C)
- Anna Jäkle (D/C)
- Lilly Kübler (D/C)
- Josephin Laue (D/C)
- Sophia Maurus (D/C)
- Sandra Müller (D/C)
- Marie Nähring (D/C)
- Jenny Nowak (D/C)
- Alexandra Seifert (D/C)
- Pauline Stephani (D/C)
- Amelie Thannheimer (D/C)
Składy reprezentacji Niemiec zostały podzielone na 3 kadry, a także 3 grupy treningowe, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Trenerem mężczyzn pozostał Werner Schuster[10].
Mężczyźni
Grupa 1a
- Richard Freitag (kadra A)
- Severin Freund (A)
- Markus Eisenbichler (B)
- Marinus Kraus (A)
- Stephan Leyhe (B)
- Michael Neumayer (B)
- Andreas Wellinger (A)
Grupa 1b
- Sebastian Bradatsch (B)
- Karl Geiger (B)
- Dominik Mayländer (B)
- Pius Paschke (B)
- David Siegel (B)
- Andreas Wank (B)
- Daniel Wenig (B)
- Paul Winter (B)
Kobiety
Grupa 1a
- Carina Vogt (A)
- Katharina Althaus (A)
Grupa 1b
- Ulrike Gräßler (B)
- Juliane Seyfarth (B)
- Ramona Straub (B)
- Svenja Würth (B)
- Gianina Ernst (C)
- Pauline Heßler (C)
- Anna Rupprecht (C)
Grupa 2a
- Luisa Görlich (C)
- Sophia Görlich (C)
- Henrietta Kraus (C)
- Arantxa Lancho (C)
- Agnes Reisch (C)
W porównaniu do poprzedniego sezonu w układzie kadr nie zaszły znaczące zmiany. Trenerem mężczyzn pozostał Werner Schuster, a mężczyźni oraz kobiety zostały podzielone na 4 kadry i 4 grupy treningowe[11].
Mężczyźni
Grupa 1a
- Severin Freund (kadra A)
- Marinus Kraus (A)
- Andreas Wank (A)
- Andreas Wellinger (A)
- Markus Eisenbichler (B)
- Richard Freitag (B)
- Karl Geiger (B)
- Michael Neumayer (B)
Grupa 1b
- Michael Dreher (B)
- Stephan Leyhe (B)
- Jan Mayländer (B)
- Pius Paschke (B)
- Danny Queck (B)
- Daniel Wenig (B)
- Dominik Mayländer (C)
Grupa 2a
- Sebastian Bradatsch (C)
- Tim Fuchs (C)
- Martin Hamann (C)
- Petrick Hammann (C)
- Tim Heinrich (C)
- David Siegel (C)
- Franz Weiß (C)
- Paul Winter (C)
Grupa 2b
18 młodych zawodników należących do kadry D/C.
Wsparcie kadry
- Michael Herrmann (B2)
- Sepp Lechner (B2)
- Florian Menz (B2)
- Lukas Wagner (B2)
Kobiety
Grupa 1a
- Carina Vogt (A)
- Ulrike Gräßler (A)
- Ramona Straub (B)
- Svenja Würth (B)
- Katharina Althaus (C)
- Gianina Ernst (C)
- Pauline Heßler (C)
Grupa 1b
- Anna Häfele (B)
- Anna Rupprecht (C)
Grupa 2a
5 zawodniczek z kadry C.
Grupa 2b
2 zawodniczki z kadry D/C.
Trenerem kadry mężczyzn pozostał Werner Schuster. Zarówno mężczyzn, jak i kobiety podzielono na 4 kadry (A, B, C, D) i 4 grupy treningowe (1a, 1b, 2a, 2b)[12].
Mężczyźni
Grupa 1a
- Richard Freitag (kadra A)
- Severin Freund (A)
- Michael Neumayer (A)
- Andreas Wank (A)
- Karl Geiger (B)
- Danny Queck (B)
- Andreas Wellinger (C)
Wsparcie:
- Maximilian Mechler (B)
- Martin Schmitt (B)
Grupa 1b
- Christian Heim (B)
- Marinus Kraus (B)
- Stephan Leyhe (B)
- Jan Mayländer (B)
- Pius Paschke (B)
- Daniel Wenig (B)
- Dominik Mayländer (C)
Wsparcie:
- Markus Eisenbichler (B)
- Felix Schoft (B)
Grupa 2a
- Sebastian Bradatsch (C)
- Thomas Dufter (C)
- Michael Herrmann (C)
- Sepp Lechner (C)
- Tobias Löffler (C)
- Florian Menz (C)
- Franz Weiß (C)
Grupa 2b
21 młodych zawodników należących do kadry D/C.
Wsparcie kadry
- Pascal Bodmer (B2)
- Michael Dreher (B2)
Kobiety
Grupa 1a
- Ulrike Gräßler (A)
- Carina Vogt (A)
- Svenja Würth (B)
- Katharina Althaus (C)
- Pauline Heßler (C)
Grupa 1b
- Melanie Faißt (B)
- Anna Häfele (B)
- Juliane Seyfarth (B)
- Ramona Straub (B)
Grupa 2a
- Gianina Ernst (C)
- Luisa Görlich (C)
- Henriette Kraus (C)
- Anna Rupprecht (C)
- Veronika Zobel (C)
Grupa 2b
3 zawodniczki z kadry D/C.
Trenerem kadry narodowej od 2008 roku jest Austriak Werner Schuster. Podobnie, jak w poprzednim sezonie, reprezentacja została podzielona na kadry (A, B, C) oraz grupy szkoleniowe (1a, 1b, 2a)[13].
Grupa 1a
- trener główny: Werner Schuster
- skoczkowie:
Grupa 1b
- trener: Ronny Hornschuh
- skoczkowie:
Grupa 2a
- trener: Bernhard Metzler
- skoczkowie:
- Sebastian Bradatsch
- Michael Dreher
- Karl Geiger
- Tobias Löffler
- Tobias Lugert
- Dominik Mayländer
- Florian Menz
- Franz Röder
- Niklas Wangler
- Andreas Wellinger
W kadrze A znaleźli się Richard Freitag, Severin Freund, Andreas Wank i Maximilian Mechler. Pozostali zawodnicy grupy szkoleniowej 1a oraz cała grupa 1b utworzyli kadrę B, zaś grupa 2a jest tożsama z kadrą C.
Trenerem kadry narodowej od 2008 roku jest Austriak Werner Schuster. Reprezentacja podzielona została na kadry (A, B, C, D) i grupy szkoleniowe (1a, 1b, 2a, 2b, grupy wsparcia).
Grupa 1a
- trener główny: Werner Schuster
- skoczkowie:[14]
- Pascal Bodmer (kadra B)
- Richard Freitag (B)
- Severin Freund (A)
- Michael Neumayer (A)
- Martin Schmitt (A)
- Felix Schoft (B)
Grupa 1b
- skoczkowie:[14]
- Felix Brodauf (B)
- Markus Eisenbichler (B)
- Stephan Hocke (B)
- Florian Horst (B)
- Marinus Kraus (B)
- Maximilian Mechler (B)
- Danny Queck (B)
- Andreas Wank (B)
- Daniel Wenig (B)
- David Winkler (B)
Grupa wsparcia kadry B
- Tobias Bogner (B2)
- Kevin Horlacher (B2)
- Julian Musiol (B2)
Poza wyżej wymienionymi w niemieckiej kadrze znalazła się również grupa młodych zawodników – członków grup szkoleniowych 2a i 2b (kadry C i D). Spośród członków grupy szkoleniowej 1a z sezonu 2010/2011 poza kadrą znaleźli się Michael Uhrmann, który zakończył karierę, oraz Georg Späth.
Trenerem kadry narodowej od 2008 roku jest Austriak Werner Schuster. Od 2010 roku stanowisko drugiego trenera zajmuje Marc Nölke, natomiast lekarzem współpracującym z kadrą jest Harald Pernitsch[15].
Grupa 1a
- trener główny: Werner Schuster
- drugi trener: Marc Nölke
- skoczkowie:[16]
Grupa 1b
- Josef Bradl (1958–1960)
- Ewald Roscher (1960–1968)
- Alois Gorjanc (1968–1975)
- Günther Göllner (1975–1977)
- Helmut Kurz (1977–1980)
- Ewald Roscher (1980–1988)
- Rudi Tusch (1988–1993)
- Reinhard Heß (1993–2003)
- Wolfgang Steiert (2003–2004)
- Peter Rohwein (2004–2008)
- Werner Schuster (2008–2019)
- Stefan Horngacher (od 2019)
- Roland Audenrieth
- Andreas Bauer
- Arthur Bodenmüller
- Max Bolkart
- Kai Bracht
- Christof Duffner
- Dirk Else
- Leif Frey
- Ralf Gebstedt (także w reprezentacji NRD)
- Sven Hannawald
- Wolfgang Hartmann
- Alexander Herr
- Stephan Hocke
- André Kiesewetter (także w reprezentacji NRD)
- Thomas Klauser
- Steffen Kuder
- Frank Löffler
- Michael Möllinger
- Sigmund Papst
- Stefan Pieper
- Nikos Polichronidis (po zmianie obywatelstwa na greckie)
- Peter Rohwein
- Wolfgang Steiert
- Dieter Thoma
- Jens Weißflog (także w reprezentacji NRD)
- Mathias Witter
- Michael Uhrmann
- 33 razy w PŚ zwyciężał Jens Weißflog, jednak tylko 13 wygranych odniósł w barwach zjednoczonych Niemiec, pozostałe w barwach NRD
- Dominik Formela: Zmiany! Leyhe i Paschke wypadli z kadry Horngachera. skijumping.pl, 2023-05-10. [dostęp 2023-05-10].
- Deutsche Nationalmannschaft 2023/2024 Skisprung. deutscheskiverband.de, 2023-05-10. [dostęp 2023-05-10]. (niem.).
- Dominik Formela: Sześciu skoczków w kadrze Horngachera i Doležala. skijumping.pl, 2022-05-23. [dostęp 2022-05-23].
- Dominik Formela: Niemcy ogłosili kadry, syn Horngachera w juniorskiej grupie. skijumping.pl, 2021-05-07. [dostęp 2021-05-07].
- Adam Bucholz: Horngacher odkrył karty - kadry Niemiec na sezon 2020/2021. skijumping.pl, 2020-05-13. [dostęp 2020-05-14].
- Dominik Formela: Nowe rozdanie w Niemczech, powrót Mittera. skijumping.pl, 2019-04-10. [dostęp 2019-04-11].
- Dominik Formela: Ósemka Horngachera - Niemcy podali kadry na sezon 2019/20. skijumping.pl, 2019-05-20. [dostęp 2019-05-22].
- Dominik Formela: Schuster poprowadzi ośmiu skoczków. skijumping.pl, 2018-05-15. [dostęp 2018-07-15].
- Dominik Formela: Kadry Niemiec na sezon 2017/2018. skijumping.pl, 2017-05-11. [dostęp 2017-05-14].
- Katarzyna Lipska: Znamy składy niemieckich kadr i grup treningowych. skijumping.pl, 2015-05-15. [dostęp 2015-11-02].
- Dominik Formela: Niemcy odkryli karty, Mechler zakończył karierę. skijumping.pl, 2014-05-08. [dostęp 2014-05-09].
- Anna Szczepankiewicz: Niemcy ogłosili skład kadry narodowej. skijumping.pl, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-18].
- Anna Szczepankiewicz: Niemcy ogłosili składy grup szkoleniowych. skijumping.pl, 2012-05-19. [dostęp 2012-05-19].
- Anna Szczepankiewicz: Skoki Narciarskie: Niemcy także ogłosili składy kadr. skijumping.pl, 2011-05-14. [dostęp 2011-07-01].
- Paweł Guzik: Skoki Narciarskie: Nowe siły w niemieckim sztabie szkoleniowym. skijumping.pl, 2010-05-22. [dostęp 2010-05-28].
- Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Niemcy ogłosili składy kadr. skijumping.pl, 2010-05-28. [dostęp 2010-05-28].